Każdy kto łowił sandacze na koguty wie, jak bardzo skuteczne są te przynęty! Pamiętajcie, że to wabiki nie tylko na sandacze. Podpowiadamy jak łowić kogutami oraz jaki sprzęt sprawdzi się w tej metodzie najlepiej.
Dawno temu, gdy pierwsze wieści o kogutach pojawiły się nad polskimi wodami, zauważyliśmy w nich ogromny potencjał. Początkowo tworzyliśmy koguty na potrzeby własne, częstowaliśmy nimi znajomych, jednak po upływie lat, ukręceniu tysięcy przynęt i złowieniu na nie wielu wspaniałych ryb postanowiliśmy podzielić się naszą wiedzą i umiejętnościami, wprowadzając koguty do oferty Spinmad. Niepowtarzalny design, wytrzymałość i rękodzielnicza precyzja to cechy, którymi charakteryzują się tylko najlepsze przynęty. W naszej firmie nie ma miejsca dla masową bylejakość, dlatego każdy kogut, który trafia w Państwa ręce, wykonany jest z najwyższej jakości materiałów, czego najlepszą wizytówką są pióra i chenille WAPSI. W połączeniu z szeroką gamą wyselekcjonowanych, sprawdzających się od lat kolorów oraz wieloletnim doświadczeniem w projektowaniu i produkcji przynęt, przedstawiamy Państwu produkt, który spełni oczekiwania, zadowoli, a nawet zaskoczy najbardziej wymagających wędkarzy, którzy myśleli, że o kogutach wiedzieli już wszystko…
Dobór odpowiedniego sprzętu
Skuteczności jigowania nie trzeba reklamować. Wielu z was prezentuje w ten sposób nasze cykady i wirujące ogonki. Koguty zostały zaprojektowane z myślą o łowieniu techniką opadu i właśnie w tej metodzie połowu ujawniają swoją prawdziwą wartość. Dobra prezentacja koguta wymaga zastosowania krótkiego wędziska (od 1,8 do 2,4 m) o bardzo szybkiej, szczytowej akcji i znikomym ugięciu. Ciężar wyrzutu należy dostosować do gramatury przynęt. Wędki stosowane podczas łowienia kogutami powinny charakteryzować się dużą mocą, ze względu na przeciążenia powstające podczas wyrzutu przynęty oraz jej prowadzenia. Bardzo ważny jest także dobór linki. Podczas łowienia kogutami najlepiej sprawdza się plecionka, gdyż jej zminimalizowana rozciągliwość pozwala dostrzec nawet najdelikatniejsze brania. Zastosowanie zbyt miękkiej wędki oraz klasycznej żyłki znacząco obniża komfort oraz efektywność łowienia.
Jak łowić kogutami?
W zależności od ciężaru przynęty możemy szukać ryb na różnych głębokościach w zbiornikach zaporowych, jeziorach, kanałach, rzekach, czy morzu. Koguty sprawdzają się zarówno na wodzie o głębokości metra, jak i na spadach głębokich górek, których szczyty sięgają nawet kilkunastu metrów. Najlepszym sposobem prezentacji koguta jest wykonywanie krótkich, pojedynczych i agresywnych skoków. Stały kontakt przynęty z dnem to podstawa. Stukająca w kamieniste lub żwirowe podłoże główka wywołuje w drapieżnikach agresję, a kolorowe pióra i chenille pulsują subtelnie prowokując ryby do ataku. Opadający na dno kogut powoduje uniesienie się drobinek piasku, tworząc nad dnem chmurę, która przyciąga uwagę sandaczy. Klasyczne prowadzenie można modyfikować w zależności od charakteru łowiska i upodobań ryb. Przeplatanie serii pojedynczych, krótkich skoków z dłuższymi, podwójnymi podbiciami może okazać się kluczem do sukcesu. Łowiąc na koguty, warto eksperymentować z ciężarem główki. Aby wygenerować agresywną, uwielbianą przez sandacze prace należy zastosować stosunkowo ciężkie przynęty nawet w płytkim łowisku. Wybór wabika o ciężarze 15-18g w miejscu, gdzie głębokość sięga 3 m nie będzie przesadą. W chłodniejszych porach roku, a także podczas łowienia innych gatunków ryb drapieżnych dobrym rozwiązaniem jest subtelne prowadzenie kogutów na lżejszych główkach. Brania są zazwyczaj delikatne, więc każde pstryknięcie, każde drgnięcie linki lub zbyt długie opadanie przynęty na dno powinno natychmiast zostać skwitowanie zacięciem.
Koguty – nie tylko na sandacze
Wielu wędkarzy traktuje koguty jako przynętę przeznaczoną wyłącznie do łowienia sandaczy. Jednak każdy kto spróbował częściej sięgać po koguty przyzna, że to także znakomita przynęta na szczupaki, okonie, pstrągi i inne drapieżniki. Koguty otwierają przed wędkarzami szeroki wachlarz zastosowań, a wszystko zależy od doboru odpowiedniego ciężaru przynęty oraz tempa i sposobu jej prowadzenia. W przypadku łowienia sandaczy, najważniejszym kryterium decydującym o sukcesie jest agresywna prezentacja stukającego w dno wabika, a także pulsacyjna praca piór. Natomiast okonie, szczupaki, czy pstrągi, to drapieżniki, które ze względu na zajmowanie z reguły płytszych łowisk oraz sposób żerowania lepiej reagują na lżejsze przynęty, subtelnie dające się poprowadzić zarówno w strefie przydennej, w toni, jak i w rzecznym nurcie. Ogromne znaczenie ma także kolor przynęty, zastosowanie barwnego kontrastu oraz estetyczne detale, które decydują o efektywności łowienia. Jako jedyna firma na rynku, wyposażyliśmy nasze koguty w duże, wyraziste, czerwone oczy, które przykuwają uwagę oraz prowokują do ataku nawet najbardziej wybredne ryby!